Przygotowując się do warsztatu „Prowokatywność w pracy trenera” zadaliśmy sobie z Marcinem na wzajem kilka pytań…
Oto odpowiedzi Marcin Skorodzień
1. Czym dla Ciebie jest Prowokatywność w pracy trenera?
Przede wszystkim zaproszeniem do odwagi (na wielu płaszczyznach) … wychodzenia poza schematy, wchodzenia w interakcję z uczestnikiem i całą grupą, do nazywania tego co dzieje się na sali, do rozmowy o emocjach, interwencji w sytuacjach trudnych.
2. Czy Prowokatywność może być pomocna przy zarządzaniu ludźmi?
Jasne! Prowokatywność zaprasza do myślenia. Zachęca do wejścia głębiej w zespół/w problem, który się pojawił tu i teraz. Pozwala wyciągnąć autentyczność i się nią zaopiekować, docenić. Uruchamia poczucie odpowiedzialności za słowo, emocje, zadania.
3. Prowokatywność w biznesie – do czego może służyć? Co daje?
Nieeeeee! Nie można stosować prowokatywności w biznesie! Relacje biznesowe rządzą się swoimi prawami. Są pewne standardy spotkań klient – sprzedawca. Tylko! Nie można zapominać, że największe i te mniejsze biznesy od zawsze robi człowiek z człowiekiem. Biznes o tym zapomniał. Zastosowanie prowokatywności na każdym etapie pozyskiwania czy rozwijania klienta może przynieść wymierne korzyści. Prowokatywność zmusza do myślenia, zachęca do podejmowania działań zmierzających w pewnym kierunku satysfakcjonującym obie strony. W pewnym sensie zaprasza do podjęcia decyzji. Świetnie się sprawdzi na początku budowania relacji z klientem, kiedy pokazujemy swoją otwartość na dialog, pokazujemy swoją wiarygodność. Dobrze zastosowana pomoże wyciągnąć prawdziwe obiekcje i problemy klientów, bo zachęca do autentyczności. Przyda się również na etapie zamykania sprzedaży, kiedy trzeba podjąć decyzję „co z tym robimy?”. Także powtarzam jak na wstępie. Nie! Prowokatywności w biznesie nie stosujemy!
4. Zastosowanie prowokatywności w szkoleniach – jakie jest?
Jak to jakie? Nie rozumiem pytania 😊 Stosując Prowokatywność w trakcie szkolenia otwieram drzwi do innego wymiaru, który nazywam autentycznością. Mnie jako osobie prowadzącej jest z tym mega dobrze, a to moje dobrze przekłada się na dobrze uczestników. Mam z uczestnikami wspólny cel. Jednak realizuję go z człowiekiem, a nie ze scenariuszem.
5. Prowokatywność w pracy trenera – zalety i wady
Ja zauważam same zalety, które opisałem w powyższych punktach. Wady zamieniłbym bardziej na radę dla trenerów rozpoczynających swoją przygodę z prowokatywnością. Uruchom uważność, nie bój się, działaj, jeśli zauważasz przestrzeń ku temu.
6. Jaki wpływ na efektywność liderów ma Prowokatywność?
Lider to też człowiek, Prowokatywność pozwala wejść na inny poziom zrozumienia siebie, spojrzenia na siebie oczami innego człowieka. Lider w przerysowaniu może dostrzec tę część siebie która wymaga przytulenia, czyli większej uwagi, wyciągnięcia wniosków i korekty. Kluczowe w roli lidera jest bycie autentycznym, Prowokatywność ją uruchamia pod warunkiem, że lider chce.
Z drugiej strony, lider świadomy prowokatywności jest w stanie wykorzystać ją i przełożyć na swój zespół. Patrz adnotacja do pkt 2.
7. Do czego przydatne są metody Prowokatywne w pracy trenera?
Mnie metody prowokatywne pomagają rozładować początkowe napięcie we mnie i w uczestnikach, kiedy wyciągam na wierzch to o czym się zwykle nie mówi, czyli emocje, uczucia, które są ze mną. Przerysowania zachowań poszczególnych osób, które pozwala im popatrzeć na siebie z boku i śmiać się z siebie, choć nie o sam w sobie śmiech chodzi. Prowokatywność pomaga mi w sytuacjach kryzysowych, takich, gdzie „nie idzie”, gdzie zespół trzeba pobudzić, kiedy trzeba podnieść energię. Prowokatywność pokazuję prawdę w człowieka i potrzebę wzięcia tej prawdy na klatę. A to wszystko i wiele innych korzyści ze stosowania metod pozwala efektywniej pracować w kierunku postawionego celu.
8. Co daje Prowokatywność w pracy z grupą?
Uznajmy, że grupa to osoby, które co do zasady łączy tylko jedno – struktura organizacyjna. Każdy ma swój cel indywidualny, który do celu organizacji zwykle stoi w sprzeczności. Prowokatywnością możemy odkryć i płynnie przejść z celów deklarowanych do tych prawdziwych. Wyciągnąć je na wierzch i nad nimi popracować. Poszczególni członkowie grupy dzięki temu pracują na prawdzie, która zawsze się obroni, co też zbliża człowieka z człowiekiem. Dzięki temu szybciej stworzymy świadomy zespół.
9. Prowokatywność w pracy zespołowej – czym jest? Co daje? Czego wymaga?
Tu mamy nieco inną sytuację. Co do zasady zespól to pewna historia, ludzie znający się i mający świadomość tego czego mogą wzajemnie od siebie oczekiwać. Mamy pewne już utarte schematy myślenia i działania. Tylko, czy na pewno? Prowokatywność pozwala na patrzenie szerzej i właśnie wyjście ze schematów. Uruchamia pokłady tzw. ukryte. Pokazuje i uczy odpowiedzialno ści zbiorowej i tej indywidualnej za mój kawałek podłogi. Dobrze też jest pracować prowokatywnie z konfliktem w zespole, pokazać i przerysować to co widzimy, aby poszczególne osoby (strony konfliktu) mogły się z tym zmierzyć.
10. Przeciwskazania i wskazania do prowokatywności w pracy z grupami
Mam ogromny problem z odpowiedzią na to pytanie…
Z perspektywy osoby stosującej: jeśli mam dobre intencje i akceptację tego co przede mną/przed nami (relacja trener – grupa) to, dlaczego mam prowokatywności nie uruchomić? Kiedy uruchamiam uważność na reakcję grupy, na to co słyszę i widzę – podejmuję decyzję tu i teraz, czy zastosowanie prowokatywności było dobrą decyzją. Idę w to lub się zatrzymuję. Nie widzę przeciwskazań, bardziej wyzwaniem jest dobór metody/formy zastosowanej interwencji prowokatywnej. Dopasowanie do sytuacji albo zupełne niedopasowanie jako celowy zabieg… czy przerysuję, a może humorem potraktuję? Pamiętajmy, że Prowokatywność to wyzwanie, zaproszenie do działania. Grupa z tego zaproszenia skorzysta lub nie. Akceptuję to!
11. Zastosowanie prowokatywności w rozwoju ludzi i organizacji – czym dla Ciebie jest?

Przede wszystkim jest metodą, która jest uczciwa, pokazuje prawdę poprzez szacunek do drugiego człowieka. W dzisiejszym zwariowanym świecie, ciężko jest uwierzyć Jest dla mnie odkrywcza i efektywna jednocześnie. Jest taka moja! Prowokatywność stawia na pierwszym miejscu człowieka, a nie traktuje go jako narzędzie do realizacji celów biznesowych. To daje wymierne efekty na wielu płaszczyznach.

Biblioteka

Powiązane wpisy

Czym właściwie jest Terapia Prowokatywna?

Czym właściwie jest Terapia Prowokatywna?

Urywek wywiadu z Favor Alexander- psychologiem, terapeutą, wolontariuszem w ośrodkach, na temat jego patrzenia na proces wsparcia pacjenta przy zastosowaniu prowokatywności, o tym czym jest Terapia Prowokatywna, jak i kiedy działa według niego. Jakie ma oddziaływanie, a kiedy może być nie przydatna.