535 00 68 46 | joanna.czarnecka@provocare.org
Coach, konsultant biznesu, terapeutka, wykładowca, superwizor coachingu, terapii oraz pracy trenerskiej w nurcie prowokatywnym.
Prezes Fundacji Provocare – Instytutu Prowokatywności, która wyrosła na doświadczeniach i dokonaniach przeszło 10 letniego działania Instytutu Podejścia Prowokatywnego w którym zajmuje się rozwojem i propagowaniem Metod Prowokatywnych i Improwizacyjnych w pracy coachingowej, trenerskiej, handlowej oraz menedżerskiej.
Posiada wieloletnie doświadczenie:
- w prowadzeniu zajęć, szkoleń oraz wdrożeń związanych z budowaniem stanu samoświadomości oraz tożsamości osób i zespołów w biznesie,
- konsultingowe w obszarze zmiany kultury organizacyjnej, procesów wewnątrz i zewnątrz organizacyjnych,
- mediacji w biznesie oraz realizacji projektów pojednawczych i scalających wewnątrz organizacji / zespołów.
Autorka wielu nowatorskich rozwiązań projektowych dotyczących zmiany kultury organizacyjne w złożonych strukturach organizacyjnych. Opracowuje i realizuje autorskie projekty rozwoju kompetencji i umiejętności kadry zarządczej, handlowej, medycznej, kreatywnej.
Projektuje gry i symulacje szkoleniowe. Konsultantka i facylitatorka biznesu oraz koordynator projektów na etapie zmiany organizacyjnej.
Posiada 18 letnie doświadczenie w pracy mediacyjne, terapeutycznej oraz coachingowej.
Od ponad 15 lat prowadzi treningi dla trenerów oraz warsztaty dla terapeutów, mediatorów oraz coachów z zaawansowanych technik pracy z klientem.
Wykładowczyni na Uniwersytecie Poznańskim oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Gdańsku.
Drugą specjalizacją jej jest praca na przekonaniach, postawach, motywatorach i wartościach osób i zespołów, a także praca nad rozwojem odporności psychicznej, efektywnej komunikacji i kreatywnego myślenia u ludzi.
Tworzyła i prowadziła ośrodki terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych oraz osób i rodzin w kryzysie (w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym).
Wspiera coachingowo i trenersko kadrę medyczną i opiekuńczo–leczniczą w rozwoju kompetencji miękkich oraz terapeutyczno–pomocowych (z zakresu m.in. nowych metod pracy z pacjentem, prowadzenia wywiadu motywacyjnego, pracy z emocjami, komunikacji nastawionej na porozumienie, itp.). Wspiera organizacje, kadrę medyczną i pacjentów terminalnych, onkologicznych, neurologicznych. Od niedawna uczy się prowadzić wydawnictwo.