Alibi – przykładowa sesja

zapis sesji Jaapa Hollandera

Coach: Panie Jansen, jestem naprawdę ciekaw, kto pana do mnie przysłał: lekarz zakładowy, lekarz domowy, rodzina, czy może raczej żona?

Klient (śmieje się): Hm, właściwie to każdy z nich… Wszyscy ciągle mi zrzędzą, że powinienem z kimś profesjonalnym porozmawiać.

Coach: Tak, znam to. A przecież wszyscy wiemy, że można ten czas spożytkować w sposób bardziej produktywny (coach patrzy na zegarek).

Klient: Tak, tak… Ale niektóre sprawy trzeba w końcu pchnąć, prawda?

Coach: Tak, to prawda. Może pan po prostu powiedzieć żonie, że zgłosił się pan do mnie i że panu powiedziałem, że nie ma powodu, aby pan do mnie przychodził.

Klient (zdziwiony): Nie? Po tych kilku zdaniach zamienionych ze mną już pan to wie?

Coach: Doświadczenie. Widzę takie rzeczy na pierwszy rzut oka. Nie należy pan przecież do osób, które mają problemy emocjonalne? A na pewno nie jest pan typem człowieka, który chce, żeby ktoś grzebał w jego duszy, bo sam sobie pan nie potrafi poradzić z trudnościami?

Klient: Oczywiście, że nie! Po prostu ostatnio bywam zmęczony. Tylko tyle.

Coach: Dobrze, zanotuję to sobie: „Bywa zmęczony, poza tym nie ma żadnyc h problemów.”

Klient: Czy w takim razie to wszystko?

Coach: Jeśli o mnie chodzi, tak. Najczęściej przychodzą do mnie osoby przytłoczone zmartwieniami i konfliktami, a po panu niczego takiego nie widzę.

Klient: No, mam kilka konfliktów w pracy, ale kto ich nie ma?

Coach: Dokładnie, a przecież stąpa pan wystarczająco mocno po ziemi, aby samemu rozwiązać te problemy?

Klient (z wahaniem): Najczęściej owszem, ale może, jak już tu jestem, porozmawiamy? Opowiem panu trochę o sobie, aby mógł pan wyrazić swoją opinię.

Coach: Moją opinię? Hm, nie jestem pewien, czy to dobry pomysł… Zanim będę w stanie wyrobić sobie jakąkolwiek opinię, będę jednak musiał trochę pogrzebać w pana duszy. Nie jestem pewien, czy akurat tego pan chce…

Klient: Zaryzykuję.

Coach (wzdychając): To oczywiście pana decyzja.

W tym przykładzie można zaobserwować, jak klient w ciągu kilku minut zmienia podejście o 180 stopni. Możesz sobie pewnie wyobrazić, w jaki sposób przebiegałaby rozmowa, gdyby coach podjął próbę bezpośredniego zmotywowania klienta, np. przedstawiając zalety coachingu.

 

Biblioteka

Powiązane wpisy

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.