Fundacja Provocare

Celem prelekcji jest charakterystyka tutoringu, jako metody wsparcia w rozwoju opierająca się przede wszystkim na relacji dwojga osób, w której tutor(-ka) pomaga osobie tutorowanej odkrywać talenty i mocne strony, wyznaczać cele i stwarzać warunki do odkrywania tego, co jest dla niej w życiu ważne.

W świecie ciągłych zmian, nieograniczonych możliwości i przekonania, że możemy być kimkolwiek chcemy, potrzebujemy dzisiaj wyposażyć dzieci i młodzież w narzędzia i kompetencje, pomagające im znaleźć sens w tym co robią, poszukać odpowiedzi na pytanie kim są i jakim chcą być człowiekiem, ale również pomóc im przezwyciężać wszelkie akty przemocy i nauczyć właściwie reagować na sytuacje, w których mogą doświadczać agresji ze strony kolegów i koleżanek. Bowiem coraz częściej mówi się o wzrastającej skali doznawania różnych form przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży w Polsce, zwłaszcza przemocy psychicznej. Dręczenie, popychanie, chowanie cudzych rzeczy, zamykanie w pomieszczeniach, mówienie złośliwych żartów, obrażanie, wykluczanie z grupy czy cyberprzemoc mogą nieść negatywne konsekwencje w  życiu każdego człowieka.

Jak zatem świadomie pomóc przezwyciężać wszelkie akty przemocy i nauczyć dzieci i młodzież właściwie reagować, by nie stały się ofiarami przemocy rówieśniczej?

Otóż to spotkanie będzie opowieścią o kompleksowym podejściu w budowaniu pewności siebie, wiary we własne możliwości, poczuciu siły i sprawczości u młodych osób popartą własnymi doświadczeniami w pracy z młodzieżą, ale również badaniami zrealizowanymi za pomocą wystandaryzowanych narzędzi.

Wielokrotnie kończąc procesy tutoringowe słyszymy zdania od uczestników, że to był dla nich wyjątkowy czas, który pozwolił im poprzyglądać się sobie i poszukać odpowiedzi na pytania: ”Kim jestem?”, „Co lubię?”, „Co chciałbym(-abym) w życiu robić?” czy „Jakie są moje wartości/mocne strony/talenty?”. To fundamentalne pytania, na które przy codziennych obowiązkach często brakuje czasu.

W zależności od wieku osoby tutorowanej, jej/jego osobistych doświadczeń, marzeń, wiedzy czy etapu edukacji cel tutoringu może być inny. To, co jednak jest niezmienne i co wyróżnia Indywidualny Program Rozwoju, to korzyści jakie nazywają sami uczestnicy po odbyciu cyklu spotkań z tutorem(-ką). Są to między innymi wzrost poczucia pewności siebie, większa wiara we własne możliwości, zyskanie motywacji do działania, ale również czas refleksji i odkrywania siebie.

Zapraszam na spotkanie każdego, kto jest zainteresowany wpieraniem innych w rozwoju. W szczególności tych, którzy chcą się zainspirować samą metodą pracy i dowiedzieć się więcej o tutoringu i jego skuteczności.

Podczas prelekcji dowiesz się i poznasz: 

  • co wyróżnia Indywidualny Program Rozwoju,
  • co jest istotą tutoringu rozwojowego,
  • w jakich obszarach tutoring wspiera młodzież w rozwoju,
  • jak psychologia rozwojowa wpływa na proces tutoringowy,
  • wyniki badań potwierdzające wzrost poczucia skuteczności i nadziei na sukces wśród osób tutorowanych.

2 października @ 11:45
11:45 — 13:15 (1h 30′)

Sala 4

Anna Wach

Bio prelegentki

Scroll to Top