Czy wiesz, że przedszkolaki śmieją się aż czterysta razy dziennie, a dorośli tylko piętnaście razy? Dlatego przypomnij sobie, jak się to robi i najlepiej zaczynaj uśmiechać się już od rana. Co zrobić, gdy wcale nie jest ci do śmiechu? Wymuszony śmiech też działa! Na początku spróbuj imitować śmiech. Okazuje się bowiem, że „udawany” śmiech ma takie samo działanie jak prawdziwy.

Dowiódł tego w „badaniu ołówkowym” niemiecki psycholog Fritz Strack. Ochotnicy mieli przeczytać i ocenić komiksy. Część z nich podczas czytania musiała trzymać w zębach ołówek. Nadawało to twarzy grymas uśmiechu. Pozostali trzymali ołówek w ustach, co uniemożliwiało naprężenia mięśnia jarzmowego odpowiedzialnego za uśmiech. Pierwsza grupa oceniła komiksy jako zabawniejsze niż druga.

Bazując na tym doświadczeniu, w Indiach, Niemczech i Hiszpanii powstały kluby jogi śmiechu. Na zajęciach wykonuje się proste ćwiczenia (np. głośno wołając „ha, ha” lub „hi, hi”). Możesz też ćwiczyć głośny śmiech przed lustrem. Taki codzienny, kilkunastosekudnowy trening uodparnia na choroby gardła.”

Wycinek artykułu zamieszczonego na stronie: http://www.zdrowy-tryb-zycia-abc-rodziny.pl

Kilka ciekawostek, garść danych.
 • Ton śmiechu kobiet ma znaczenie wyższą częstotliwość od tonu śmiechu mężczyzn. Jaka jest różnica? 502 herców kobiecy ton kontra 276 herców męski ton. Spora różnica.
 • Kiedy się śmiejemy – męski śmiech przypomina dźwięk kwiczenia, natomiast u kobiet śpiewny chichot.
 • W Indiach powstały pierwsze grupy śmiecho-jogi. Pojedyncza sesja śmiechu trwa między 30 – 60 minut. Polega na tym, że ludzie na początku zmuszają się do śmiechu, ale widząc rozradowane uśmiechnięte twarze dookoła zaczynają śmiać się naprawdę szczerze. Ważne jest, żeby śmiech był prawdziwy i szczery.
 • Na całym świecie uśmiech jest taki sam. Bez znaczenia czy jesteśmy Polakami, Hiszpanami czy Chinczykami – śmiejemy się w taki sam sposób.

Wycinek artykułu zamieszczonego na stronie:http://www..calisia.pl

Śmiech w liczbach
 • 96 procent amerykańskich szefów firm wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia.
 • Podczas śmiechu pracuje kilkanaście mięśni twarzy.
 • 1 minuta śmiechu to tyle co 45 minut relaksu.
 • Śmiech do łez to aż 20 spalonych kalorii.
 • Radość z dobrego dowcipu jest warta 3 minuty aerobiku.
 • Kwadrans żartowania to jak 10 minut wiosłowania.
 • Podczas śmiechu krew dotlenia komórki w ciele nawet 6 razy szybciej.
 • Samotni ludzie śmieją się 30 razy rzadziej

Dane z www.drclown.pl

PS. Nie mam pojęcia ile ma to wspólnego z prawdą, ale i tak będę się śmiał częściej. Lepiej się z tym czuję. Norbert.

Biblioteka

Powiązane wpisy

Certyfikacja

REGULAMIN UCZESTNICTWA W CERTYFIKACJI Z ZAKRESU METOD PROWOKATYWNYCH 1. Informacje ogólne. Certyfikacja z zakresu metod prowokatywnych przeznaczona jest dla trzech typów specjalizacji zwanych dalej ścieżkami certyfikacyjnymi: Terapeutów Coachów Osób wspierających...

Narodziny terapii prowokatywnej

Na początku lat 60 XX wieku, młodemu amerykańskiemu psychoterapeucie Frankowi Farrelly’emu, w trakcie pracy z chronicznie schizofrenicznym pacjentem w końcu puściły nerwy (dało to początek całkiem nowemu kierunkowi terapii). Pacjent ten tygodniami i miesiącami,...