Provocare: Jak to się stało, że zająłeś się prowokatywnością?

Jeroen: Byłem pracownikiem socjalnym i nauczycielem w teatrze improwizacji. W tamtym czasie (15 lat temu) przeczytałem książkę Jaapa Hollandera i Jeffrey’a Wijnberga. Trafiłem w niej na taki fragment: „To dlatego coaching prowokatywny ma tyle wspólnego z teatrem”. Pomyślałem: jeśli tak jest, chcę tego spróbować. Od pierwszej chwili wiedziałem, że to jest właśnie to.

Provocare: Co Twoim zdaniem daje coachów prowokatywność?

Jeroen: Radość, szybkie tempo i rezultaty. Dodaje energii.

Provocare: Co Twoim zdaniem daje klientowi coaching prowokatywny?

Jeroen: Dezorientacja, a po niej przełom. W międzyczasie dużo śmiechu, który pomaga łagodzić podejście do problemów.

Provocare: Co jest Twoim osobistym celem trenerskim na prowadzony przez Ciebie moduł certyfikacyjny?

Jeroen: Lubię spotykać nowych ludzi z ciekawości. Lubię uczyć się razem z nimi na temat narzędzi prowokatywnych, zwłaszcza tych dających dużo radości. Wierzę, że obrazy potrafią działać silniej niż słowa, staram się więc dramatyzować z podopiecznymi pokazując im, jak wykorzystać te wartości w trakcie sesji prowokatywnych.

Provocare: Prosimy o Twoje zaproszenie dla polskich uczestników do wzięcia udziału w Polskiej certyfikacji

Jeroen: Jeśli chcesz nauczyć się działać szybko, życzliwie i z humorem, a zwykłe formy coachingu nie dają Ci satysfakcji, wypróbuj coaching prowokatywny. Poczujesz więcej radości po obu stronach, a śmiech i pozytywne podejście pozwoli Ci pomóc wielu osobom w poprawie humoru i zmianie podejścia do życia na lepsze!

Provocare: Prosimy o Twoje zaproszenie na Twój moduł certyfikacyjny

Jeroen: Celem pierwszego dnia jest praktyka i nauka kilku nowych technik prowokatywnych i przełożenie ich na prawdziwą sytuację coachingową. Od samego początku będziemy ćwiczyć używanie wielu spośród znanych nam narzędzi. Cieszę się, że będę mógł poświęcić więcej uwagi na to, co odbieramy ze strony klienta w czasie sesji. Drugiego dnia przyjrzymy się nagraniom Franka Farrely’ego i omówimy szerzej Czynniki Farrelly’ego, by uczestnicy mogli wybrać spośród nich swoje ulubione. Będziemy również pracowali ze „Strukturą guru”. Cel dnia: dramatyzuj postawę klienta Coaching prowokatywny stawia przed klientem wyzwania, przerysowując dla niego jego największe lęki w konfrontujący, zabawny i pełen szacunku sposób. Obrazy często pozostawiają po sobie dużo większe wrażenia, niż słowa. Coachowie prowokatywni używają wiedzy, by przywołać i odegrać takie obrazy w imieniu klienta. W trakcie szkolenia uczestnicy nauczą się przerysowywać obrazy, które klient przywołuje, dramatyzować, oraz odgrywać je dla klienta. Obrazy te działają jak prowokatywne lustra, uruchamiając w kliencie potrzebę przekalibrowania problemu.

Provocare: Dla kogo jest prowokatywność?

Jeroen: Dla każdego, kto ma problem, z którym nie poradzi sobie w normalny sposób. Jest też dobrym narzędziem dla tych, którzy pragną przyspieszenia i więcej radości w pracy.

Provocare: Skąd wiadomo, że to działa? Co w tym działa?

Jeroen: Doświadczenie uczy nas o tym, co działa. Kombinacja humoru, ciepłej więzi i prowokacji, działa całkiem nieźle.

Provocare: Co odróżnia od zwykłego zaczepiania, bycia niegrzecznym?

Jeroen: Nie wiem, co tak naprawdę masz na myśli zadając to pytanie, ale wydaje mi się, że chcesz siedzieć, czy prowokacja bywa niegrzeczna. W większości przypadków ludzie czują tę ciepłą więź i wszystko, co zwykle byłoby odebrane, jako niegrzecznie, wcale się takim nie zdaje

Provocare: Jak zdefiniowałbyś prowokatywność? W sposób jednoznacznie rozpoznawalny.

Jeroen: Z dużą dawką radości i ciepła, nastawiam innych na działania idące w kierunku akceptacji lub zmiany.

Provocare: Co wyjątkowego wydarzy się (doświadczą ludzie) na Twoim module?

Jeroen: Nauczą się zejść z własnego krzesła i stworzyć obraz problemu lub sposobu radzenia sobie z nim. Nauczą się też pracować pozytywnie z Czynnikami Farrelly’ego.

Provocare: Gdybyś miał określić istotę Twojego modułu certyfikacyjnego / swojej wersji prowokatywności w jednym, krótkim zdaniu – jak by ono brzmiało?

Jeroen: Pozytywny i Swawolny Coaching Prowokatywny

Biblioteka

Powiązane wpisy

Prowokatywność w pracy trenera czym jest?

Prowokatywność w pracy trenera czym jest?

Pytania i odpowiedzi jakie postawili przed sobą Marcin Skorodzień i Joanna Czarnecka tworząc warsztaty z zastosowania metod prowokatywnych w pracy trenera. Artykuł powstał na bazie odpowiedzi udzielonych przez Marcina – trenera, coacha, szefa zespołu trenerskiego, wewnętrznego dużej ogólnopolskiej firmy.