Provocare: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z prowokatywnością?
Hephzibah: Pierwszy raz usłyszałam o Franku Farrelly’m, kiedy Brian pojechał na spotkanie z nim w 1996r. Brian wrócił z nagraniem audio swojej pierwszej sesji z Frankiem, na której to Brian mówił o mojej trudnej siostrze i dynamice rodziny. Zaciekawiło mnie to! Niedługo później spotkałam Franka i miałam okazję pracować z nim w Neimegan, a później przyjechał do nas na tydzień do Londynu, gdzie poznaliśmy go lepiej.
Provocare: Czym jest dla Ciebie metoda prowokatywna?
Hephzibah: Kiedy spotykam się z nowym klientem po raz pierwszy, mówię mu, że jestem też przeszkolona w terapii prowokatywnej. I pytam, czy zgadza się na włączenie tego takiego podejścia do naszej pracy. Czasem pytam też, czy mogę być prowokatywna. To zakłada użycie humoru, psychologii odwróconej w ramach arteterapii, w celu umożliwienia klientowi rozwiązanie i zintegrowanie trudnych wydarzeń. Używam różnych narzędzi prowokatywnych i zwykle przebiega to bez problemu.
Provocare: Co Twoim zdaniem daje użytkownikowi metoda prowokatywna?
Hephzibah: Odświeżające podejście do cierpienia. Kotwiczenie klientów w zabawnie przedstawionej rzeczywistości psycho-społecznej pomaga im przejść przez proces akceptacji. Czułe droczenie się z klientem o to jak dany problem może wstrzymywać jego rozwój daje mu też inne podejście do zmiany czy transformacji.
Provocare: Co chciałbyś dać polskim uczestnikom warsztatów z Terapii Prowokatywnej?
Hephzibah: Nie wiemy jeszcze kto będzie uczestniczył w warsztacie, a powinien on przede wszystkim spełniać wymagania uczestników, ale nauczę ich podstawowych technik tworzenia obrazów z klientem podczas warsztatu artystycznego, za pomocą prezentacji w power point, ucząc uzyskiwania informacji zwrotnej oraz tego jak praca twórcza może uruchomić proces odkrywania, eksploracji, poszukiwania rozwiązań i wprowadzania zmian. Będziemy się świetnie bawić! Jestem klasycznie przeszkoloną psychoterapeutką artystyczną, która miała okazję pracować ze wspaniałymi nauczycielami XX w. Stanowiłam bardzo małą część ruchu anty-psychiatrycznego I udało mi się wprowadzić prowokatywne podejście w arteterapii do społeczności terapeutów w trudniejszych przypadkach osób z historią ciężkich psychiatrycznych problemów. Pracuję eklektycznie I używam wszystkiego, co działa w służbie moich klientów, w tym pracy twórczej, dialogu i ruchu w ramach bezpiecznej i autentycznej relacji terapeutycznej. Przeszkoliłam tysiące osób przez lata pracy w wielu profesjach, organizacjach, krajach i kulturach.
Provocare: Co styl prowokatywny daje w terapii i medycynie?
Hephzibah: W terapii styl prowokatywny pozwala terapeucie używać wrodzonego poczucia humoru ze świadomością i zrozumieniem tego jaką korzyść może to przynieść klientowi. Autentyczność podtrzymuje relację; humor jest pojazdem, który transportuje życzliwość i troskę o klienta, co działa tez uzdrawiająco. Nie wszyscy klienci są jednak od razu gotowi na takie podejście I terapeuta musi wiedzieć jak oszacować tę gotow ość.
/Urywek rozmowy z Hephzibah Kaplan dyrektor Instytutu Arteterapii w Londynie oraz terapeutką prowokatywną.