Połączenia nerwowe (synapsy), które nie są używane zanikają, a te używane częściej wzmacniają się.
Można ten proces porównać do wydeptywania ścieżek w lesie: te, które nie są używane powoli stają się niedostępne, a te, które wybieramy częściej, poszerzają się i „idzie się nimi” szybciej.
Tak właśnie nieświadomie „wydeptujemy” ścieżki w układzie nerwowym, powodując, że pewne nasze reakcje, sposoby działania, budowania relacji, postrzegania świata itd. stają się dominujące, a z czasem wręcz automatyczne.
Tak ukształtowani wchodzimy w dorosłe życie i pewne reakcje, sposoby zachowania są dla nas tak naturalne, że nawet ich nie rejestrujemy. Jednocześnie niektóre inne sposoby reagowania, działania, itd., mimo że wydają się teoretycznie możliwe, często są nam niedostępne.
Najczęściej zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę, kiedy próbujemy coś zmienić w życiu i ta zmiana, mimo naszego wysiłku, wciąż się nie udaje. Często już bardzo dobrze wiemy, dlaczego coś się dzieje (lub nie dzieje), ale nadal nie mamy na to wpływu. A dzieje się tak dlatego, że siła woli, analiza nie ma zbyt wielkiego wpływu na to, co w nas zachodzi automatycznie.
Te automatyczne reakcje zachodzą fizycznie w ciele – dlatego najskuteczniejszą metodą dawania sobie z nimi rady jest praca poprzez ciało.
Praca poprzez ciało ( Somatics), to nie jest rozluźnianie czy zrelaksowanie ciała, ale celowana praca nad uświadomieniem sobie, w jaki sposób zachodzą w ciele te automatyzmy, które nie pozwalają nam na zmianę, umiejętność ich równoważenia tak, żeby nie popychały do tego, czego już nie chcemy oraz budowanie nowych automatyzmów, które zawiodą nas do upragnionej zmiany.
Dodatkowym plusem tego podejścia jest to, że przy odpowiedniej systematyczności nowe umiejętności stają się nowymi automatyzmami i zachodzą w nas bez potrzeby myślenia o nich, naturalnie.
Warsztat ma na celu zaznajomienie z podstawami podejścia Somatics ( Strozzi Institute) oraz praktyczne ćwiczenie rozpoznawania własnych automatycznych reakcji w ciele i podstawowych sposobów na ich równoważnie
W trakcie warsztatu nauczysz się praktycznie:
- „słuchać” ciała
- rozpoznawać własne ukształtowanie oraz to, do czego ono predysponuje a co utrudnia czy wręcz uniemożliwia
- jak poprzez ciało osłabiać te automatyzmy, które nie ci nie służą
- rozpoznawać różnicę pomiędzy relaksacja a stanem równowagi, który umożliwia pełną obecność dla siebie i innych, ugruntowaną empatię bez bycia porwanym oraz umiejętne działanie
- zgodne z intencją
- podstaw budowania trwałej zmiany, która staje się dostępna nawet pod presją
Wykład przeznaczony jest dla osób:
- zainteresowanych rozwojem własnym i innych
- poszukujących nowych sposobów pracy z ciałem i budowania samoświadomości
- ukierunkowanych na poszerzanie swoich umiejętności budowania w sobie i innych postaw prozdrowotnych
- zainteresowanych wsparciem i rozwojem innych w obrębie zdrowia i świadomości siebie i swojego ciała